HOME
» Aktivnosti
» Bosna kroz price
»About Bosnia
»Iz BiH stampe
»Linkovi
»Kontakt

BOSANAC SA ROBOTOM: Hirurgija za Treci milenij
Doktor Nermin Halkic, 43-godišnji Bosanac iz Bosanske Krupe, prošle je nedjelje bio centralna medijska i znanstvena licnost u Švicarskoj nakon što je zajedno sa svojim kolegom izveo jedinstvenu operaciju u Evropi -operirao je žucnu kesu pacijenta sa nekoliko metara udaljenosti, uz pomoc robota; ovaj svjetski priznati hirurg po prvi puta govori za bosanskohercegovacke medije.

Robot "Zeus" na kojem radim vrijedan je milion i po eura!

Ovo je buducnost hirurgije jer su iskljucene ljudske pogreške!

Uoci rata doktor Halkic specijalizirao u Zagrebu a potom dobio ponudu od jedne od najuglednijih svjetskih klinika u Švicarskoj. Tokom rata operisao je bivšeg bosanskohercegovackog državnika Branka Mikulica. "Kolega Miralem Pašic jedan je od pet vodecih kardiohirurga u svijetu" O "Niko me iz BiH nije zvao, a ukoliko nekom treba moja pomoc, uvijek ce je imati.

Prošle su nedjelje svi mediji u Švicarskoj kao udarnu objavili senzacionalnu vijest da su dvojica doktora sa klinike Centre hospitalier universitaire du canton de Vaud u Lausannei obavila, po prvi puta u Evropi, dvije operacije žucne kese u istom danu pomocu robota nazvanog mitološkim imenom Zeus. Švicarski su mediji ovakav korak njihovih doktora nazvali hirurgijom treceg milenija. Naime, operacije žucne kese švicarski su doktori izveli sjedeci nekoliko metara od pacijenta i upravljajuci robotom koji je sam obavio ove izuzetno komplicirane zahvate, a citav su tok operacije posmatrali na ekranu. Dva pacijenta operirana po prvi puta na ovakav nacin jutro nakon uspješno izvedenog poduhvata upucena su na kucno lijecenje.

Možda za bosanskohercegovacku javnost (izuzev onog uskostrucnog, medicinskog dijela ) u ovakvoj vijesti i ne bi bilo mnogo toga i zanimljivog da švicarski mediji nisu objavili kako je prvu operaciju ovakve vrste izveo bosanski hirurg Nermin Halkic, zajedno sa svojim suradnicima, doktorima Henri Vuilleumierom i Michelom Gilleteom.


PRVI U EVROPI
Švicarski su mediji nakon operacije doktoru Halkicu dali izuzetan prostor, gostovao je i na tamošnjoj televiziji u izuzetno gledanom terminu, svi važniji listovi su ovaj revolucionarni medicinski iskorak stavili na prve stranice no, nažalost, javnost u našoj zemlji o ovom svjetski priznatom strucnjaku i njegovom najnovijem podvigu iz oblasti laporoskopije ne zna gotovo ništa. Doktor Halkic je tek ponekom rijetkom Bosancu poznat tek kao lijecnik koji je operirao pokojnog Branka Mikulica, a ne kao jedan od vodecih svjetskih hirurga. Naime, nakon što je u organizaciji predsjednika MOK-a Juana Antonia Samarancha tokom ratne 1994. godine teško oboljeli Mikulic evakuiran iz Sarajeva u Švajcarskoj ga je u jednoj od najprestižnijih svjetskih klinika operirao doktor Halkic.

Ovaj 43-godišnji Krajišnik svoju je karijeru zapoceo, nakon studija u Tuzli, u bolnici u Bihacu, a rad na specijalizaciji zapoceo je pred sami rat u Zagrebu. Svega nekoliko mjeseci pred pocetak agresije na BiH, doktor je Halkic dobio stipendiju u bolnici u Lausannei. U ovoj je klinici i doktorirao, tema je bila iz opce hirugije, no kako se u to vrijeme rat u BiH vec uveliko rasplamsao, odlucio je prihvatiti ponudu za posao i ostati u Lausannei.

U godinama koje su uslijedile dobio je mjesto šefa odsjeka na klinici u Lausannei, opravdavši epitet vrhunskog svjetskog strucnjaka kada su u pitanju transplantacije jetre i bubrega. Njegovu su strucnost prepoznali i u medunarodnim krugovima, pa je jedan od probranog broja svjetskih strucnjaka ciji se radovi objavljuju u najuglednijim strucnim magazinima. Posljednji takav objavljen je u magazinu New England, casopisu u kojem svaki svjetski hirurg sanja objaviti znanstveni rad. Od medicinara iz Bosne i Hercegovine, pored Nermina Halkica, zasada je to pošlo za rukom tek tuzlanskom strucnjaku Miralemu Pašicu, za kojeg doktor Halkic tvrdi kako spada medu pet najboljih svjetskih kardiohirurga.

Pripreme za operaciju sa Zeusom doktor je Halkic zajedno sa svojim kolegama zapoceo prije više od dva mjeseca. Na aparat koji je konstruiran u Americi i cija je cijena blizu tri miliona maraka i kojeg u Evropi posjeduje jedino njegova klinika, isprva su radene tek eksperimentalne operacije. "Prije ove operacije uradena je tek jedna u aprilu ove godine, izmedu New Yorka i Strasboura. Operater je bio u New Yorku, a pacijent u Francuskoj", pojašnjavao nam je detalje, neposredno nakon zahvata, doktor Halkic. "Dva mjeseca smo se pripremali u laboratoriji. Pravili smo ovakve operacije, ali na prašcicima koji su bili uspavani i koji su tretirani na isti nacin kao naši pacijenti."


TAJNA ŠVICARSKE MEDICINE
Doktor Halkic pojašnjava kako je laporoskopska hirurgija u Švicarskoj izuzetno napredovala u posljednjih desetak godina, te da stoga nije nimalo cudno što su se Švicarci odlucili poduzeti prvi korak u ovoj oblasti takozvane telehirurgije. Na ovaj su nacin Švicarci uspješno nastavili graditi mit o svojim klinikama. A zašto je takav mit jak i rasprostranjen širom svijeta, pojašnjava doktor Halkic. "Moja klinika ima godišnji budžet od dvije i po milijarde dolara. Na njoj je zaposleno cetiri i po hiljade ljudi, od toga 800 doktora. A u cijeloj Švicarskoj postoje cetiri ovakve klinike. Mislim da samo ta ogromna svota novca najslikovitije govori o tome zašto u svijetu postoji mit o Švicarcima kao najboljim lijecnicima na planeti."

Prvobitna ideja za ovakvu vrstu operacije bila je u namjeri da se hirurzima koji nemaju dovoljno iskustva sa ovakvim zahvatima pomogne kako bi ih što uspješnije okoncali, a kompletan proces moguce je izvesti uz upotrebu interneta. A na pitanje zašto su se Švicarci odlucili baš jednom Bosancu povjeriti prvi ovakav zahtjev, doktor Halkic skromno odgovara: "Jednostavno. Za mene su se odlucili jer imam najveci broj operacija u toj oblasti." Nakon prve dvije operacije, objašnjava nam doktor Halkic kako ovakva vrsta operativnih zahvata, iako izuzetno komplicirana, ipak predstavlja buducnost svjetske hirurgije. Ne samo u oblasti laporoskopije, nego i u svim drugim poljima medicine.


BUDUCNOST JE POCELA
"Razlika izmedu ovakve i nazovimo je obicne operacije je ogromna, jer sa Zeusom nemate nikakav dodir sa pacijentom, nemate osjecaj da dirate nešto. Vrlo je teško docarati senzibilitet takve operacije. Medutim, buducnost te operacije leži u preciznosti. Ovaj je kompjuter u stanju napraviti operaciju koje covjekovo oko i njegova ruka nikada nece biti u stanju. Kompjuter korigira grešku koju covjek može napraviti kada radi na klasican nacin", kaže nam doktor Halkic dodajuci: "Ova ce se mašina koristiti u laporoskopskoj hirurgiji, znaci njome ce se obavljati sve operacije jetre, žucne kese, zatim slezene, debelog crijeva, jednog dijela želuca. Vec sada su u toku projekti za operacije srca, odnosno bypassa. U ovakvim mašinama leži buducnost hirurgije, jer oko covjeka kao ni njegova ruka nije u stanju raditi sa koncem koji je dva puta tanji od vlasi kose. Sa ovakvim mašinama takve se stvari rade bez ikakvih problema."

Vec u oktobru ove godine doktor Halkic ce se, sa skupinom svojih švicarskih kolega, zaputiti u Japan gdje ce provesti nekoliko mjeseci usavršavajuci se u radu sa Zeusom prilikom transplantacija jetre. Barem u ovom trenutku, nikakvog kontakta sa bosanskohercegovackim doktorima nema, no Nermin Halkic se nada kako ce ih nakon ovog revolucionarnog koraka biti u buducnosti. Kaže nam kako je spreman ponuditi svaku vrstu suradnje svim klinikama u BiH, a na njihovim je šefovima da se odluce žele li takvu suradnju prihvatiti. Zasada ga niko od celnih ljudi sa klinickih centara iz BiH nije nazvao makar da mu cestita... Godišnji odmor, kada ga ima, doktor Nermin Halkic provodi u rodnoj Bosanskoj Krupi. Ovog ljeta provest ce desetak dana na obalama Une a potom natrag u Švicarsku.


<< BACK

Bosnia Appeal, 10 Delphinium Close, Birmingham B9 5HP
TEL: 0121 766 8799 FAX: 0121 766 5401
Email: bosniaappeal@totalise.co.uk