HOME
» Aktivnosti
» Bosna kroz price
»About Bosnia
»Iz BiH stampe
»Linkovi
»Kontakt

Sa Prvog svjetskog kongresa dijaspore BiH: Bosanci u Engleskoj (6)
Novinar na čelu Saveza bh. dijaspore

Namik Alimajstorović, predsjednik Saveza dijaspore BiH, specijalno za "Oslobođenje": "Savez će spajati dvije Bosne". Vladi BiH neophodno ministarstvo za dijasporu. Engleska je Bosancima pružila fantastične uslove i odličnu perspektivu

Piše: Haris HALILOVIĆ

BIRMINGHAM - Delegati na Kongresu dijaspore BiH, održanom u Sarajevu su za prvog predsjednika svog Saveza izabrali Namika Alimajstorovića, kandidata UK Networka (Zajednice bh. Udruženja u Velikoj Britaniji), predsjednika Inicijativnog odbora za održavanje Kongresa. Namik Alimajstorović je diplomirani žurnalista. U proteklih šest godina obavljao je dužnost sekretara i predsjednika UK Networka, urednik je lista "Haber" koji izlazi u Engleskoj i saradnik nekoliko bh. listova. Sa prvim predsjednikom Svjetskog saveza dijaspore BiH razgovarali smo prije nekoliko dana.

Veliki zadaci Saveza

o Kolega Alimajstoroviću, osnovan je Svjetski savez dijaspore BiH. Vi ste prvi predsjednik, a bili ste jedan od glavnih inicijatora njegovog osnivanja. Kako se osjećate poslije prilično mukotrpnog posla i koje su prve aktivnosti Saveza?
- Prije svega veoma sam zadovoljan i sretan što je osnovan Svjetski savez, naravno i jako umoran poslije intenzivnih priprema za Kongres i njegovog dvodnevnog trajanja u Sarajevu. Prve aktivnosti Saveza biće tehničke prirode odnosno njegovo registriranje, otvaranje bankovnog računa, sređivanje baze podataka, dopunjavanja deklaracije i statuta. Nakon toga, shodno zaključcima i diskusijama na Kongresu obratićemo se našim zvaničnim organima i ponovo upozoriti na problem dvojnog državljanstva te na potrebu da se u BiH osnuje jedno ministarstvo za dijasporu i naravno pozvati naše građane da se registruju za glasanje. To je za početak, dok će naredne intenzivnije aktivnosti nakon ljetnjih odmora startati u septembru.

o Hoćete li ukratko ispričati šta je sve prethodilo Kongresu bh. dijaspore u Sarajevu?
- Prije tri godine na adresu "Zajednice BiH asocijacija i humanitarnih organizacija u Velikoj Britaniji - Network Birmingham" stigla je inicijativa za održavanje Kongresa bh. dijaspore potpisana od strane predsjednika "Preporoda" u Australiji dr. Mustafe Karavdića. Naš odbor je prihvatio ovu ideju i krajem novembra 1999. godine osnovao Inicijativni odbor koji su pored mene sačinjvali, gospođe: Kelima Dautović (Luton), Zdenka Besara i Branka Franić (Coventry), gospoda: Zaim Pašić i Idriz Saltagić (London), Nihad Filipović (Hertford), Spaho Bajrić (Reading) Anes Cerić (Birmingham), Ferid Kevrić, Idriz Kadunić, Muhamed Siranović (Derby), Faruk Tičić (Hull) koji je na preko hiljadu adresa širom svijeta poslao ovu inicijativu. Rezultat toga je veliki broj kontakata koji smo ostvarili sa našim ljudima razasutim širom svijeta. Bilo je podrške, odobravanja ali i negiranja ovog našeg projekta. Naravno mi smo ostali pri svome i rezultat toga je bio održavanje pripremnog sastanka za održavanje Kongresa BiH dijaspore u Londonu, 23. i 24. juna 2001. godine, na kojem su učešće uzeli predstavnici dvanaest zemalja i na kojem je donesena istoriska odluka da se u Sarajevu pod pokroviteljstvom Ministarstva za ljudska prava i raseljana lica održi Kongres, novembra 2001.godine. Osim toga postojeći Inicijativni Odbor je proširen predstavnicima iz Australije, dr. Mustafa Karavdić, SAD - [ukrija Džidžović, Holandije - Fadil ^amić, [vedske - Hajrudin Avdić i Danske - Hajrudin Omerović. Nažalost, uskoro je na inicijativu ministra Zubaka otkazano pokroviteljstvo nad Kongresom ali taj njegov potez je postigao kontra efekat u dijaspori i od tada smo dobili duplo veću podršku od naših građana. Novembarski Kongres je zbog toga otkazan i iz tehničkih razloga sazvan za proljeće ove godine. Naravno, ovdje treba napomenuti ulogu Saveza izbjeglica i raseljenih lica BiH na čijem čelu je gospođa Mirhunisa Komarica-Zukić koja nam je pružila iskrenu pomoć pri organizovanju ovog skupa.

Dijaspora i domovina

o U posljednje vrijeme imali ste dosta kontakata sa predstavnicima bh. vlasti. Kako oni gledaju na organizovanje bh. dijaspore i na osnivanje Saveza?
- Naši zvaničnici koji su uzeli učešća na Kongresu podržali su ovaj način organizovanja dijaspore. Možda su malo bili iznenađeni našom samostalnošću ali je to nešto na šta će se morati navići jer ovo je nevladina i nestranačka organizacija koja će se finasirati iz nezavisnih izvora. Prisustvo gosode: Beriza Belkića, Zlatka Lagumdžije, Karla Filipovića, dr. Save Vlaškog, gospođa: Azre Hadžiahmetović i Kadrije [abić - Haračić i mnnogih drugih zvaničnika bh. vlasti i nevladinih organizacija je dokaz da je konačno dijaspora našla svoje mjesto i u BiH.

o Skup u Sarajevu bio je fascinantan skup predstavnika bh. udruženja i organizacija iz cijelog svijeta. Koliko je koštao i ko je sve finansirao njegovu organizaciju?
- Dosadašnja aktivnost i sam skup u Sarajevu kostali su oko 25.000 eura i taj novac je obezbijedila "Zajednica BiH asocijacija i humanitarnih organizacija u Velikoj Britaniji - Network Birmingham". Kongres u Sarajevu djelimično je sponzorirala "Sarajevska pivara" te koristimo priliku da se zahvalimo poslovodstvu ovog kolektiva i gospođi Fedžri Kahriman koja je isposlovala ovu donaciju. Naravno ovdje treba napomenuti da su sve organizacije koje su uzele učešće na skupu finansirale dolazak i smještaj svojih delegata na čemu im se u ime organizatora zahvaljujemo.

o Na Kongresu je, po mišljenju većine sve bilo super, osim što ste pomalo naljutili delegate iz Njemačke, nametnuvši im svog kandidata za Glavni odbor. Zbog čega?
- I ja podržavam mišljenje većine. [to se tiče delegata iz Njemačke prijedlog Inicijativnog Odbora je bio gospodin [imo Ešić, čovjek koji nam se prvi javio iz Njemačke i koji zbog bolesti nije mogao doći na pripremni sastanak u London. Pošto je bilo i drugih prijedloga, poslali smo delelgate iz Njemačke da se pokušaju dogovoriti. To im nije pošlo za rukom i Inicijativni odbor i prisutni delegati su ukazali povjerenje gospodinu Ešiću. Naravno ovdje trebate imati u vidu i činjenicu da je predstavnik omladine iz Njemačke pa je tako "vaša zemlja" dobila dva glasa u odboru, a Velika Britanija koja je iznijela najveći teret u organizovanju ovog Kongresa samo jedan glas. Medjutim, problem leži u činjenici da u Njemačkoj ne egzistira Zajednica BiH Klubova i teško je odabrati "pravog delegata" . Iskreno se nadam da će do sljedećeg Kongresa i u Njemačkoj zaživjeti Savez bh. udruženja i onda do nesporazuma sigurno ne bi došlo. Ovu priliku ću iskoristiti da pozovem vašu novinu da pokrene inicijativu za osnivanje Saveza klubova u Njemačkoj a mi smo spremni sva naša iskustva staviti vam na raspolaganje.

Blaženi među Englezima

o [ta Svjetski savez dijaspore znači za građane BiH u svijetu i za samu BiH?
- Prije svega svi mi vani i naši zemljaci u BiH dobili su jednu zajedničku adresu od koje će u budućnosti, u oba smjera krenuti razmjena informacija u svim oblastima, na obostranu korist.

o @ivite u Velikoj Britaniji. Koliko naših građana živi u toj zemlji, kakav je njihov položaj i kako su organizovani?
- U Velikoj Britaniji živim od 1994. godine i ovo je zemlja koja je našim izbjeglicama (oko 8.000) pružila šansu. Naime, srednjoškolsko obrazovanje je besplatno, studenti dobivaju nepovratne i povratne kredite, radno sposobni su odmah dobili radne dozvole, bolesni i stari invalidske dodatke, a oni srednjih godina dobili su šansu za prekvalifikaciju. Tako da je izbor na našim građanima. Najbolje su profitirali mladi, oko 400 naših studenata je diplomiralo na ovdašnjim prestižnim fakultetima, isto toliko ih je trenutno na univerzitetu i generalna klima među našom omladinom je - završiti što bolje škole. [to se tiče organizovanja naših klubova, oni egzistiraju u 17 Britanskih gradova i svi su članovi Zajednice BiH asocijacija i humanitarnih organizacija u Velikoj Britaniji - Network Birmingham koja je osnovana 1996. godine. Organizacija opstaje zahvaljujući jednostavnoj filozofiji da su sve njene članice potpuno samostalne u svom radu, a da zajedno rade one projekte za koje smatraju da će imati zajedničku korist. Takav slučaj je bio i sa Kongresom dijaspore gdje su sve naše članice našle prostora i finansijski pomogle ovaj skup, na čemu im se zahvaljujem.

o Ko je prvi predsjednik Svjetskog saveza dijaspore BiH?
- Rođen sam u Sarajevu, 1959. godine. Diplomirao sam 1982. godine na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu. Po zanimanju sam novinar i saradnik velikog broja listova. Trenutno sam urednik dvomjesečnika "HABER" koji izlazi u Velikoj Britaniji. Nakan teškog ranjavanja u opkoljenom Sarajevu medicinski sam evakuisan u London gdje sam se spojio sa svojom porodicom kojoj ostajem vječiti dužnik zbog ogromne podrške mojim stalnim aktivnostima.

U sutrašnjem broju: Bosanci u Italiji




<< BACK

Bosnia Appeal, 10 Delphinium Close, Birmingham B9 5HP
TEL: 0121 766 8799 FAX: 0121 766 5401
Email: bosniaappeal@totalise.co.uk